fbpx

Polecamy

Uczcili pamięć ofiar - 84. rocznica rozstrzelania na Borze (DUŻO ZDJĘĆ)

W niedzielę, 11 lutego na osiedlu Bór obyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia z lutego 1940 roku, kiedy to w lesie na Borze Niemcy rozstrzelali 360 osób. Była to 84. rocznica tego tragicznego wydarzenia.

W uroczystościach rocznicowych udział wzięli: Zastępcy Prezydenta Miasta Krzysztof Myszka i Andrzej Brzeziński, Przewodniczący Rady Miasta Leszek Golik, wiceprzewodniczący Rady Miasta Marek Gąska i Bogusław Ciok, Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowiczczłonek zarządu powiatu Adam Ciok, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Bożena Bętkowska, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, związki kombatanckie, delegacje szkół, samorządowcy z gmin ościennych oraz przedstawiciele partii politycznych, organizacji i instytucji oraz Radni Miasta i Powiatu Skarżyskiego.

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy na osiedlu Bór. Po Mszy Świętej odbyły się uroczystości przy zbiorowej mogile, podczas których przemówienie wygłosili Zastępca Prezydenta Krzysztof Myszka, minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, proboszcz parafii na Borze o. Łukasz Wójcik oraz dyrektor Muzeum im. Orła Białego Grzegorz Bień.

Obchody uświetnione zostały patriotycznym występem młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły okolicznościowe wieńce.

Obchody zorganizowano przy współudziale Muzeum im. Orła Białego i Miejskiego Centrum Kultury.

Na zakończenie przy mogile złożono wieńce i znicze. Przypomnijmy, egzekucja w lesie na Borze była jedną z pierwszych i jedną z największych (na Kielecczyźnie) podczas II wojny światowej. Aresztowania rozpoczęły się pod koniec stycznia 1940 roku. Po kilkudniowych przesłuchaniach i torturach wydano wyroki. Egzekucje trwały od 12 do 16 lutego. Zginęło 360 osób, także całe rodziny.


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media