fbpx

Polecamy

Jeśli ktoś mówi: „Nie da się”, odpowiadam: „No to patrz!”

Jeśli ktoś mówi: „Nie da się”, odpowiadam: „No to patrz!”

Redakcja: Wiemy już, że wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia (pierwsza tura) i 21 kwietnia (druga tura). Gdyby miał Pan opisać jednym słowem minione 5 lat w zarządzie powiatu skarżyskiego, to byłoby to słowo…?

Adam Ciok: Praca, a przede wszystkim współpraca – codzienna i rzetelna na rzecz mieszkańców całego powiatu. Zdaję sobie sprawę, że właśnie to podkreślają wszyscy samorządowcy ale nie wyobrażam sobie pełnienia funkcji publicznej bez stawiania na pierwszym miejscu dobra mieszkańców. Zawsze starałem się podkreślać, że gdyby nie głosy i zaufanie współmieszkańców powiatu skarżyskiego, nie byłoby mnie tutaj.

Redakcja: Jest Pan młodym samorządowcem ale ze sporym doświadczeniem. 10 lat, ostatnie 5 na stanowisku nieetatowego członka zarządu powiatu skarżyskiego. Była już chwila na podsumowanie tego czasu pod kątem najbardziej wartościowych doświadczeń w kontekście planowania dalszej pracy w samorządzie?

Adam Ciok: - To, o co walczyliśmy długo, a co było społecznie oczekiwane, to z pewnością wdrożenie zakazu używania motorówek i skuterów napędzanych silnikami spalinowymi na Rejowie – akcja poparta konsultacjami i licznymi ankietami, które tylko umocniły mnie w przekonaniu, że idę w dobrym kierunku. Odczuwam tu osobistą satysfakcję, a podziękowania od mieszkańców dzielnicy Rejów i Kół Wędkarskich oraz mieszkańców Miasta korzystających z zalewu hobbistycznie były dodatkowym potwierdzeniem słuszności naszej decyzji.

Redakcja: A praca społeczna?

Adam Ciok: Ostatnie 5 lat to aktywność, praca i działanie. Zaowocowało to wieloma inicjatywami, z których jestem dumny. Lubię i odnajduję się w działalności społecznej. Pierwsze, co przychodzi mi na myśl, to Wakacyjne Turnieje Piłki Nożnej dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawcą ich jest od początku radny Marek Gąską, dzięki jego zapałowi i chęci działania turnieje trwają do dziś. To, co cieszy najbardziej, to frekwencja – każdorazowo jest to około 300 uczestników. Inicjatywą, która spotkała się z przyjaznym odzewem mieszkańców, są też pikniki i festyny z okazji Dnia Dziecka czy też rozpoczęcia i zakończenia wakacji, na których pojawia się ponad 1500 osób. Akcji społecznych, które realizowałem sam, ale i tych w których byłem partnerem było dziesiątki, jak na przykład wsparcie osób potrzebujących z terenu miasta czy też wsparcie medyków, pielęgniarzy i pielęgniarek oraz mieszkańców Domów Pomocy Społecznej podczas pandemii COVID-19.

Redakcja: Gdyby miał Pan wskazać największe wyzwania tej kadencji samorządowej? Można się domyślać, że i pandemia, i wojna w Ukrainie nie ułatwiały zadania.

Adam Ciok: - Wojna w Ukrainie faktycznie była jednym z najważniejszych ale i najtrudniejszych zadań, z którym musieliśmy się zmierzyć. Po takim czasie mogę powiedzieć, że jestem dumny z mieszkańców powiatu, którzy od pierwszych godzin rosyjskiej agresji wyrazili chęć wsparcia dla uchodźców. Byłem świadkiem ogromnego zjednoczenia ludzi i zaszczytem było dla mnie wzięcie udziału w tym ogólnokrajowym zrywie Polaków. Od pierwszego dnia utworzyliśmy magazyn pomocy humanitarnej i żywnościowej przy starostwie. Następnie, dzięki współpracy z różnymi środowiskami, w tym z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, zostałem liderem projektu Świętokrzyskie dla Ukrainy w powiecie Skarżyskim, dzięki któremu pomogliśmy (w dziesiątkach form wsparcia) ponad 300 uchodźcom przebywającym na terenie naszego powiatu. Projekt już się zakończył ale nasze Centrum Pomocy Uchodźcom działa nadal i dzięki dobrej pracy podczas projektu nadal udaje nam się pozyskiwać wiele rzeczy, dla uchodźców ale i nie tylko.

Redakcja: Jest jakaś inwestycja, która w pana opinii, była wyjątkowo wyczekiwana przez mieszkańców?

Adam Ciok: Z pewnością była to przebudowa wiaduktu łączącego dwie części naszego Miasta ale bezpośrednio osiedla Dolna Kamienna i Przydworcowe. Wspólnie z całym zarządem powiatu dbaliśmy o to, by wykonawca wykonał inwestycję dobrze i na czas. Ostatecznie doprowadziliśmy do oddania inwestycji i jej udostępnienia mieszkańcom 8 dni przed ostatecznym upływem terminu. W tym miejscu mogę zdradzić pewną ciekawostkę -– projekt przebudowy wiaduktu nie uwzględniał poprawy konstrukcji i nawierzchni drogi biegnącej wzdłuż budynków PKP – (od skrzyżowania z ul. 3 Maja do wjazdu na stację paliw), a dzięki mojemu zaangażowaniu w negocjacje z wykonawcą udało się wykonać również ten fragment jezdni, którym teraz mieszkańcy, można rzec, na skróty jeżdżą na wiadukt. ”

Wymienię tu jeszcze przebudowę skrzyżowania i drogi na osiedlu „Łyżwy”. Tu, dzięki dobrej współpracy z różnymi środowiskami politycznymi, udało mi się zdobyć dofinansowanie na tę drogę w kwocie ponad 2 mln zł. Pamiętajmy, że to droga, którą corocznie mieszkańcy jeżdżą na cmentarz komunalny odwiedzać groby swoich bliskich. Z pewnością była to bardzo wyczekiwana inwestycja przez wszystkich mieszkańców miasta i powiatu.
Przebudowaliśmy także dziesiątki przejść dla pieszych i mamy wielką nadzieję, że poprawi to bezpieczeństwo na drogach w mieście i w powiecie, a pozytywny odzew ze strony mieszkańców miała też przebudowa i wymiana starej, zniszczonej sygnalizacji świetlnej na terenie Skarżyska-Kamiennej. Tu chciałbym zwrócić się do seniorów – wiem i pamiętam o Waszej prośbie, dołożę wszelkich starań by zbyt krótkie zielone światło przy skrzyżowaniu „Piłsudskiego/Krasińskiego zostało wydłużone.

Na pewno należy kontynuować inwestycję już rozpoczęte przez samorząd ale i te na które miasto otrzymało środki zewnętrzne - czyli rozpoczęta budowa basenu, czy też długo wyczekiwany przez mieszkańców i kibiców Granatu stadion lekkoatletyczny, bo aktualny jest w stanie tragicznym i nie przynosi on nam dumy i chwały w województwie. 

Redakcja: W samorządzie współpraca z innymi ugrupowaniami i klubami to konieczność, możliwość czy raczej działanie, którego Pan sobie nie wyobraża?

Adam Ciok: Praca w samorządzie to przede wszystkim służba. Działamy na rzecz mieszkańców i to oni rozliczają nas z obietnic. Tu nie ma miejsca na politykę, a jest miejsce na współpracę, która służy poprawie codzienności. To wykonalne, jak choćby inwestycje powiatowe w ramach programu Sportowa Polska. Dzięki wsparciu osób z różnych środowisk politycznych, , w tym Pana Łukasza Korusa z PIS, pozyskaliśmy 1,6 mln zł na dofinansowanie budowy dwóch boisk przy Zespole Szkół Samochodowo-Usługowych i Zespole Placówek Resjocializacyjno-Wychowawczych oraz remont sali gimnastycznej w Zespole Szkół Ekonomicznych i Zespole Placówek Resocjalizacyjno – Wychowawczych. Gdybyśmy obrażali się na inne opcje polityczne, młodzież być może tak szybko nie korzystałaby z nowej infrastruktury. Warto więc współpracować dla dobra mieszkańców.

Redakcja: Skupmy się teraz na samym Skarżysku-Kamiennej. Śledził pan z pewnością to, co działo się w mieście w ostatnich latach. Koniec kadencji to zazwyczaj moment, w którym samorządowcy lubią podkreślać swoje sukcesy i inwestycje, które – ich zdaniem – były wyjątkowo udane. Zapytam przewrotnie – czy było coś, czego, Pana zdaniem, zabrakło w działaniach obecnej Rady Miasta?

Adam Ciok: Śledziłem prace rady miasta Skarżyska-Kamiennej na bieżąco. Jedną z największych bolączek był brak konstruktywnego dialogu, lub nawet jego próby z obydwu stron. Mam zdecydowanie inną wizję współpracy. Jak już mówiłem przed chwilą, samorząd potrzebuje współpracy, dialogu z mieszkańcami, rozmów i wsłuchiwania się w głosy wszystkich grup ale też wsłuchiwania się w głosy wszystkich radnych, nie tylko tych popierających Prezydenta. Opozycyjni radni także dostają mocny mandat od mieszkańców i lekceważenie ich to jak lekceważenie mieszkańców. Możemy się różnić, ale najważniejsze żebyśmy się szanowali i słuchali siebie wzajemnie. Konstruktywna krytyka jest dla mnie bardzo wartościowa bo pozwala poprawić moje działania i osiągnąć dzięki temu lepsze rezultaty.

Redakcja: Jest pan kandydatem na prezydenta Skarżyska-Kamiennej. Jakim prezydentem byłby Adam Ciok? Wybiera Pan wzorowanie się na innych, większych samorządach, czy raczej wprowadzanie innowacji, które mogłyby być wzorem dla kolegów samorządowców?

Adam Ciok: Ograniczanie się tylko do własnej wizji świata zamyka oczy na ciekawe rozwiązania innych. Jeśli działania np. w innych samorządach są racjonalne, a przełożenie ich na funkcjonowanie w Skarżysku-Kamiennej jest możliwe, to dlaczego z tego nie skorzystać?

Szczególnie dumny jestem z wprowadzenia nowego, świeżego spojrzenia na kontakt radny – mieszkańcy. Kiedy zaczynałem swoją drogę w samorządzie, widziałem duży dystans w tych relacjach. Teraz mamy social media i jestem zadowolony, że mieszkańcy nie mają oporów, by zwrócić się z problemem bezpośrednio do mnie. Radni są po to, by rozwiązywać problemy i reprezentować interesy mieszkańców. Nie wyobrażam sobie, by mogło się to zmienić w przypadku objęcia przeze mnie urzędu prezydenta miasta. Chcę być równie dostępny, jak dotychczas choć zdaję sobie sprawę ile obowiązków ciąży na prezydencie miasta.
Moją dewizą jest poszukiwanie rozwiązań, nie problemów, bo problemy wszyscy znamy i widzimy. Kiedy ktoś mówi, że „czegoś się nie da zrobić”, mogę powtórzyć za popularnymi memami internetowymi: „No to patrz!”.

Redakcja: Nie da się ukryć, że zarówno w mieście, jak i w powiecie, mamy wielu seniorów, oczekujących od włodarzy oferty skierowanej właśnie do nich. Jest coś, co w Pana ocenie, zasługuje na wprowadzenie w Skarżysku-Kamiennej?

Adam Ciok: - Seniorzy to jedna z najważniejszych grup społecznych żyjących w naszym mieście i należy o nich zadbać szczególnie. Należy pamiętać, że w większości to oni pisali i budowali historię naszego miasta. Niejednokrotnie, kiedy rozmawiam z seniorami podpowiadają, co należałoby poprawić w mieście, co jest złe, a co jest dobre. Bieżące problemy rozwiązujemy na bieżąco, ale część z problemów wymaga zmian systemowych. Jedną z pierwszych spraw, jakimi chciałbym się zająć, jest wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla emerytów i rencistów, a w dalszych krokach – dla wszystkich mieszkańców miasta.
Na pewno należy się też przychylić do utworzenia kolejnych klubów seniora na terenie Skarżyska. Wiem, że one szybko się zapełnią ponieważ wielu seniorów aktualnie nie może zapisać się do obecnych klubów seniora ze względu na brak miejsc. Należy też wspierać wszystkie działające koła, kluby czy grupy seniorów i wzmacniać ich aktywność.

Redakcja: A co z młodzieżą?

Adam Ciok: Jako jeszcze młody samorządowiec (przyp. red. A.Ciok ma 32 lata), doskonale pamiętam, jak wygląda młodość w Skarżysku-Kamiennej. Pamiętam też, jak ważne było wtedy dla nas to, żeby decydenci słuchali głosu młodzieży, brali pod uwagę jej opinię. Chciałbym na pewno wzmocnić Młodzieżową Radę Miasta, aby ona nie tylko była, ale też działała. Myślę, że tu się dogadamy z młodzieżą.
Na pewno podczas wakacji i dni wolnych należy zagospodarować czas młodzieży w każdym wieku. Latem mamy do tego tereny rekreacyjne, o które też trzeba zadbać aby służyły wszystkim mieszkańcom. Systematyczne organizowane różnych wydarzeń, akacji, kina plenerowego spowoduje, że młodzież w Skarżysku nie będzie przemieszczać się bez celu z punktu A do punktu B, ale spędzając czas razem będzie mogła spędzać go w dobrym, zadbanym i bezpiecznym miejscu.

W Skarżysku, idąc za przykładami z wielu miast, moglibyśmy wprowadzić KMS – czyli Kartę Młodego Skarżyszczanina, która po części zachęcałaby do korzystania z oferty miejskich placówek – Lodowisko, MCK, MOB, Basen - , ale też łączyłaby w sobie atrakcyjne oferty od lokalnych restauracji i usługodawców.

Redakcja: Jeśli spojrzy Pan na Skarżysko-Kamienną jako mieszkaniec tego miasta, jest Pan w stanie wskazać 3-4 obszary, które wymagają większego zainteresowania? Co określi Pan jako największe bolączki, problemy?

Adam Ciok: Tak, w naszym mieście można zauważyć wiele obszarów, które wymagają poprawy i usprawnienia. . Fundusze Unijne wiele zmieniły, ale pracy jest jeszcze sporo. Pierwsze, co przychodzi mi na myśl (a słyszę też to często od mieszkańców), to uregulowanie stanu prawnego Parku Miejskiego przy ulicy Bankowej i jego obowiązkowa modernizacja. Wtedy mieszkańcy WRESZCIE będą mieli do dyspozycji park miejski z prawdziwego zdarzenia.

Nie zapominajmy też o Targowisku Miejskim na Kamiennej. Mieszkańcy lubią korzystać z oferty handlowej tego miejsca, dlatego trzeba im do tego stworzyć odpowiednie warunki.

Należy przebudować całą powierzchnię targu, wybudować nową halę oraz wyburzyć istniejące „budki” i wybudować je zgodnie z oczekiwaniami sprzedających. Zadbamy o to, by koszty najmu się tu nie zmieniły.
I oczywiście zalew na Rejowie.. Cóż z tego, że całkiem niedawno otoczenie wokół Zalewu Rejowskiego zostało wyremontowane, jeśli nie dba się o nie w wystarczający sposób na bieżąco? Wszyscy widzimy, że w sezonie letnim miejsce to potrafi przyciągnąć tłumy ludzi również spoza Skarżyska. Nie możemy pozwolić sobie na nieskoszoną, niezadbaną trawę, obsypane skarpy, zamknięte toalety i bałagan wokół. O miasto trzeba dbać, jak o własny dom. Jeśli pobrudzimy w nim ściany, to zaczynamy malowanie, a nie wyburzanie. Zadbajmy o to, co już mamy. Naprawdę warto dbać o nasz wspólny majątek bo on służy wszystkim mieszkańcom.
Mam też ciekawe pomysły m.in. na stadion „Ruchu” oraz tereny inwestycyjne i wsparcie przedsiębiorców w mieście, ale na to przyjdzie jeszcze czas w nadchodzącej kampanii.

Redakcja: Na koniec. Oponenci mówią, że prezydentura Adama Cioka będzie identyczna jak ta sprawowana przez obecnego prezydenta.

Adam Ciok: Tak mówią tylko ci złośliwi oponenci, którzy „obudzili się wczoraj” i nagle chcą kandydować na urząd prezydenta miasta (śmiech – przyp. red.). Mam własny pomysł na nasze miasto, który wypracowałem wraz z mieszkańcami w trakcie mojej 10-letniej pracy samorządowej. To nie jest pomysł wyciągnięty niczym królik z kapelusza przez iluzjonistę jak u niektórych moich oponentów bo właśnie nadeszły wybory. Mogę już teraz, jasno i wyraźnie uciąć wszelkie spekulacje. Obecny prezydent miasta w niedawno udzielonym wywiadzie stwierdził, że zrealizował swój program wyborczy i przed nim nowe wyzwania zawodowe. Z tego co wiem, zamierza też startować do Rady Powiatu. Życzę mu powodzenia, jak każdemu kto bierze udział w wyborach, gdyż zakładam, że każdemu z nas zależy na dobru miasta i powiatu, naszych małych ojczyzn. Jeżeli chodzi zaś o mnie będzie to nowa, świeża prezydentura, którą będzie firmował Adam Ciok.

Każdy z nas jest dorosłym człowiekiem, który podąża swoją drogą i ja taką właśnie podążam.

Dodam, że każdemu z kandydatów możemy zawsze coś zarzucić, ale czy kampania ma polegać na tym żeby obrzucać się wyzwiskami, obrażać i kłamać ? Tak robią tylko słabi ludzie. Czekam aż konkurenci pokażą to czego już dokonali na rzecz mieszkańców i miasta, na tę chwilę słyszę tylko ich mniej lub bardziej nierealne przyszłe obietnice. Za mną stoją moje działania, sukcesy i rzeczywista, codzienna praca wykonywana na rzecz mieszkańców miasta i powiatu, a za nimi……? Niech każdy z mieszkańców odpowie sobie na to pytanie samodzielnie.

Redakcja


reklama


1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media