fbpx

Polecamy

Wyjątkowy nagrobek rodziny Witwickich na cmentarzu parafialnym odzyskał dawny blask. Podsumowano akcję renowacji (ZDJĘCIA)

W piątek, 27 października na cmentarzu parafialnym w Skarżysku-Kamiennej odbyło się spotkanie podsumowujące działania, które doprowadziły do renowacji nagrobka zasłużonej dla Skarżyska-Kamiennej Rodziny Witwickich. Spotkanie było okazją do wręczenia podziękowań osobom i instytucjom, które wspomogły renowację.

Rodzina Witwickich przez blisko 60 lat zamieszkiwała w naszym mieście. Patrioci, wiernie służący sprawom Polski i Polaków. Odegrali wielką rolę jako przedsiębiorcy i społecznicy. W 1886 roku Jan Witwicki kupił nieczynną odlewnię i szybko ją uruchomił. Sprawnie zarządzany zakład odlewniczy dawał pracę i promował naszą miejscowość na zewnątrz.

Aktywna działalność członków rodziny w sferze kultury i działań społecznych istotnie pomagała miejscowym żyć na wyższym poziomie materialnym i duchowym.

Nagrobek został wykonany w 1898 r a więc 125 lat temu, ząb czasu go nadgryzł.

Przez ostatnie kilkanaście lat p. Olga Stępień, p. Marek Rytych, stowarzyszenie „Dawne Skarżysko" zabiegali o uzyskanie dla nagrobka statusu zabytku, co się szczęśliwie udało. Rozpoczęto zbiórkę internetową pieniędzy, która dała kwotę 7.146 zł od 55 osób. Kosztorys renowacji sporządzony przez specjalistyczną firmę opiewał na ok. 200 tys zł.

Wobec takiej rozbieżności możliwości wobec potrzeb na początku 2021 roku narodziła się z inicjatywy p. Jana Jańca idea przeprowadzenia renowacji poprzez stowarzyszenie celowe.

W marcu tegoż roku odbyło się spotkanie u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z udziałem Marszałka Województwa p. Andrzeja Bętkowskiego, Jana Jańca i mojej osoby. To był początek nowego podejścia do ratowania tego zabytku.

W ciągu kilku miesięcy zostało zarejestrowane stowarzyszenie „ Nasze Dziedzictwo", które po zebraniu niezbędnych dokumentów uzyskało 9 lutego 2022 roku pozwolenie na przeprowadzenie prac konserwatorskich.

W międzyczasie trwały poszukiwania tańszego ale uprawnionego i doświadczonego wykonawcy. 18 maja 2022 roku podpisaliśmy umowę na przeprowadzenie prac konserwatorskich z firmą „Grzegorz Świerczyński — Konserwacje" opiewająca na kwotę blisko 100tys zł. dokładnie 99 876,95 zł 6 czerwca firma zdemontowała nagrobek i przetransportowała jego elementy do pracowni gdzie zostały poddane wieloetapowej renowacji.

W tym miejscu należy powiedzieć o zaistniałej sytuacji związanej ze zbiórką pieniędzy na wykonanie prac. Otóż dzięki wielkiemu zrozumieniu darczyńców, w tym głównie Państwa zebraliśmy kwotę wyższą od koniecznej a zawartej w umowie z wykonawcą.

I tutaj pojawiła się mocno popierana przez wojewódzkiego Konserwatora Zabytków idea zabezpieczenia elementów Żeliwnych poprzez ich ocynkowanie a nie specjalne malowanie. Dodatkowy koszty przewyższały jedna nasze możliwości ale Prawnuk Kazimierza Witwickiego Pan Marek Rytych przekazał dodatkowe 10 tyś zł. i to lepsze zabezpieczenie zostało wykonane.

W międzyczasie dzięki wielkiemu zaangażowaniu firmy Pana Huberta Olejarza została wykonana gratisowo solidna płyta żelbetowa stanowiąca podstawę dla odnowionego pomnika.

Już w listopadzie tegoż roku wykonawca dokonał montażu pomnika a 29 listopada nastąpiło oficjalne odebranie prac przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Tak więc w niespełna 7 miesięcy od podpisania umowy skomplikowane prace renowacyjne zostały wykonane i co należy podkreślić odbiór nastąpił bez żadnych uwag.

Rok 2023 był czasem rozliczenia się z darczyńcami (w niektórych przypadkach bardzo skomplikowanymi!), a dziś oficjalnie dokonujemy zamknięcia, tego zadania, jakże ważnego szczególnie, że robimy to w roku jubileuszu 100 lecia miasta.

Nim przejdziemy do oficjalnych podziękowań pozwolicie państwo, że jeszcze podam krótką informację o pozyskanych środkach finansowych:

- zbiórka przez Internet zainicjowana przez portal „Dawne Skarżysko" 7 146 zł,
- kwesta na cmentarzach przeprowadzona przez Rycerzy Kolumba 10 528,88 zł,

- Dotacja Urzędu Marszłkowskiego 20 tys. Zł,
- Dotacja Starostwa Powiatowego w Skarżysku 20 tys. Zł,
- dotacja Urzędu Miejskiego 20 tys zł,
- Fundacja PGE, Wtórpol, Mesko 16 tys zł,
- Wpłaty indywidualne 87 osób 20 269,98 zł

Co razem dało kwotę 113 944,86 zł

Po uzupełnieniu w wysokości 10 tys zł przez p. Marka Rytycha pokryliśmy wszystkie zobowiązania wobec wykonawcy oraz opłaty administracyjne. Na koncie pozostało na dzień dzisiejszy 1 646,48 zł.

Informacja Stowarzyszenia „Nasze Dziedzictwo" o pozyskanych środkach finansowych:
- zbiórka przez Internet zainicjowana przez portal „Dawne Skarżysko" kwota 7.146 zł,
- kwesta na cmentarzach przeprowadzona przez Rycerzy Kolumba kwota 10.528,88 zł,
- Dotacja Urzędu Marszałkowskiego kwota 20.000 zł,
- Dotacja Starostwa Skarżyskicgo kwota 20.000 zł,
- dotacja Urzędu Miejskiego kwota 20.000 zł,
- Fundacja PGE, Wtórpol, Mesko kwota 16.000 zł,
- Wpłaty indywidualne 87 osób kwota 20.269,98 zł

Co razem dało kwotę 113.944,86 zł

Po uzupełnieniu w wysokości 10.000 zł przez p. Marka Rytycha, Stowarzyszenie „Nasze Dziedzictwo pokryło wszystkie zobowiązania wobec wykonawcy „Grzegorz Świerczyński — Konserwacje„ oraz opłaty administracyjne.

Na koncie Stowarzyszenia „Nasze Dziedzictwo" pozostała na dzień dzisiejszy kwota 1.646,48 zł.


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media