fbpx

Polecamy

Projekt Unijny w SP 3 w ramach programu ERASMUS+ (ZDJĘCIA)

31 sierpnia 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Skarżysku- Kamiennej właśnie zakończyła się realizacja projektu w ramach programu Erasmus+. Autorką projektu Aktywne nauczanie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi jako alternatywa dydaktyczna, realizowanego w ramach akcji KA101 – Mobilność kadry edukacji szkolnej jest Agata Buda, nauczyciel języka angielskiego.

Celem projektu było podniesienie jakości pracy szkoły poprzez zagraniczne szkolenia językowe i metodyczne, które wzbogacą pracę i warsztat nauczycieli różnych przedmiotów, w ramach pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Całkowita kwota dofinansowania – 30207 euro została przeznaczona na następujące działania:

- udział w kursie języka angielskiego w Polsce,
- udział w kursach języka angielskiego w Dublinie (7 osób),
- udział w kursach metodycznych w: Nicei, Maladze, Barcelonie i na Malcie (10 osób).

Kurs metodyczny na Malcie:

W lipcu bieżącego roku nauczycielki: Katarzyna Grabińska, Joanna Kaluga i Joanna Wojton – Rzeszowska uczestniczyły w szkoleniu w Instytucie Szkoleniowym na Malcie. Kurs All Aboard the Primary School - Methodology for Primary Teachers dotyczył metod nauczania w szkole podstawowej. Był prowadzony w języku angielskim przez instruktorkę z Malty. Wśród uczestników kursu były nauczycielki różnych przedmiotów z Austrii, Czech i Niemiec.

Podstawowymi obszarami kursu były:

- wykorzystanie filmów video w procesie nauczania;
- korzystanie ze stron internetowych w nauczaniu;
- CLIL, czyli przekazywanie uczniom wiedzy z różnych dziedzin, przy okazji poszerzając umiejętności językowe;
- nauczanie sprawności językowych, takich jak pisanie i słuchanie;
- tworzenie autonomii poprzez pracę metodą projektu;
- nauka poprzez odgrywanie ról;
- nauczanie oparte na grach i zabawach,
- uwzględnianie specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów;
- projektowanie oraz tworzenie krzyżówek i quizów.

Dzięki udziałowi w kursie uczestniczki wzbogaciły wiedzę na temat metod nauczania w szkole podstawowej. Poznały ciekawe pomysły na przeprowadzenie zajęć w języku angielskim. Wymieniły doświadczenia w pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z nauczycielami z Austrii, Czech i Niemiec. Zdobyta wiedza i doświadczenie z pewnością będzie wykorzystana w dalszej pracy z dziećmi.

Kurs metodyczny w Nicei:

W lipcu bieżącego roku Agata Buda uczestniczyła w kursie metodycznym w Nicei (Francja) Student-Centered Education: Making Learning Exciting and Long Lasting. Celem kursu było zapoznanie się z alternatywami w pracy z uczniami z SPE, w tym ze zmianą organizacji lekcji skierowanej na ucznia jako centrum procesu edukacyjnego. W międzynarodowym środowisku (Niemcy, Czechy, Cypr, Estonia, Chorwacja, Węgry, Szwecja) uczestniczka dzieliła się swoimi doświadczeniami oraz poznawała różnorodne aspekty pracy w szkole oraz nowoczesne metody.

Kurs metodyczny w Barcelonie:

W sierpniu bieżącego roku nauczyciele: Bogumiła Sadza, Agata Buda, Małgorzata Skuza i Michał Mańkowski uczestniczyli w Barcelonie (Hiszpania) w kursie metodycznym Successful Strategies for Teaching Students with Special Needs in Every Classroom. Podczas tego kursu uczestnicy mogli poznać nowoczesne metody pracy z dziećmi z SPE oraz wymienić się doświadczeniami jako osoby od lat pracujące z uczniami o specjalnych potrzebach. Oprócz dogłębnej charakterystyki uczniów z deficytami (ADHD, spektrum autyzmu itp.) uczestnicy poznali różne metody i formy pracy (w tym: te skierowane w kierunku szeroko rozumianej diversity w klasie, inclusive classroom, Universal Design for Learning, ABC analysis itp.).

Kurs metodyczny w Maladze:

Na początku sierpnia tego roku nauczycielki Iwona Młodawska – Kasprzycka i Anna Sobota uczestniczyły w kursie metodycznym Inclusive Education w Maladze (Hiszpania). Edukacja włączająca daje możliwość opracowania praktycznych strategii i zapewnienie wysokiej jakości nauczania wszystkim uczniom, w tym zagrożonym wykluczeniem, marginalizacją lub niepowodzeniami szkolnymi. Podczas kursu nauczycielki poznały koncepcję edukacji włączającej, skupiały się na kompleksowym podejściu do nauczania i promowaniu wartości społecznych. Dzięki kursowi nauczyły się rozpoznawać społeczno-edukacyjne implikacje różnorodności kulturowej i związane z nimi specjalne potrzeby uczniów, a także ćwiczyły jak eliminować bariery utrudniające równe uczestnictwo w klasie.. Wymiana doświadczeń z uczestnikami kursu z innych krajów z pewnością będzie inspiracją do dalszej pracy. Ważną rolę odegrało miejsce spotkania, gdyż nauczycielki miały możliwość poznać kulturę i tradycje pięknej Andaluzji.

Kurs językowy w Dublinie:

W sierpniu tego roku trzy nauczycielki, Małgorzata Girgiel, Renata Michalska i Katarzyna Kwintal, uczestniczyły w Dublinie w drugiej turze kursu nauki języka angielskiego (wcześniej, w lutym 2023r. w ramach tego samego projektu w Dublinie uczyło się czterech innych nauczycieli). W tym czasie miały one możliwość doskonalenia tego języka. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ w zajęciach uczestniczyli ludzie z całego świata. Okazuje się, że porozumiewanie się w tym języku z obcokrajowcami wcale nie jest takie proste. Można to porównać do rozmowy w Polsce Kaszuba z Góralem. Niby ten sam język, a inny. Podobnie było w czasie kursu. Angielski młodego Francuza brzmiał zgoła inaczej niż angielski osoby pochodzącej z Sycylii. Poza tym Panie miały możliwość zapoznania się z kulturą i zwyczajami osób z innych krajów. Okazuje się, że prawdziwe jest powiedzenie, iż na naukę nigdy nie jest za późno. Znajomość języka angielskiego będzie wykorzystana w pracy w szkole m. in. podczas stosowania elementów metody CLIL. Przysłowiową wisienką na torcie była możliwość zwiedzenia Dublina. To wyjątkowo piękne miasto i uroczy mieszkańcy. Uwagę przykuwała ich swoboda, opanowanie i pogoda ducha.

Wszystkie wyjazdy były okazją do promocji naszej szkoły, miasta oraz kraju poprzez prezentacje multimedialne przygotowane przez uczestników. Wyjazdy zostały poprzedzone intensywnym kursem języka angielskiego w szkole językowej Global School w Skarżysku - Kamiennej.

Oprócz znakomitej dawki wiedzy wszyscy uczestnicy mogli cieszyć się także innymi aspektami mobilności: poznawanie nowych kultur, języków oraz zwiedzanie pięknych zakątków Europy.


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media