Polecamy

Jurek Owsiak uroczyście otworzył rondo WOŚP w Skarżysku Wyróżniony

Jurek Owsiak, założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy gościł w Skarżysku. Uczestniczył w uroczystym nadaniu imienia WOŚP rondu u zbiegu ulic Norwida, Metalowców i Paryskiej. Wcześniej spotkał się z wolontariuszami WOŚP i przedstawicielami organizacji pozarządowych, zachęcając do działania, otwartości na innych ludzi, pozytywnego myślenia.

- Nie bądźmy społeczeństwem łapiącym focha – mówił. Wizycie Jurka Owsiaka towarzyszyła akcja „Pracownia Miast”, poświęcona dyskusji na temat działalności stowarzyszeń i fundacji.

W miniony roku przewodniczący Rady Miasta, Leszek Golik i radny Adam Ciok wystąpili z inicjatywą nadania rondu u zbiegu ulic Norwida, Metalowców, Paryskiej imienia WOŚP. Zapytany o zgodę Jurek Owsiak szybko odpowiedział, że byłby to ogromny zaszczyt i podziękowanie dla wszystkich wolontariuszy i osób wspierających WOŚP. Podkreślił jednak, że liczy iż będzie to jednomyślna decyzja radnych. I tak też się stało – uchwała w sprawie nadania rondu imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyjęta została jednogłośnie.

W miniony piątek (11 maja) Jurek Owsiak wspólnie z prezydentem Skarżyska, Konradem Krönigiem oficjalnie i uroczyście otworzyli rondo WOŚP – jedno z pierwszych w Polsce. Nasz gość specjalny podkreślał, że jednomyślność w podjęciu tej decyzji bardzo go cieszy.

- Statystycznie, WOŚP dotyczy każdego z nas – podkreślał, dodając, że WOŚP to nie Jurek Owsiak, lecz tysiące osób, które co roku zaangażowane są w organizację akcji i miliony wspierających WOŚP osób.

- Dziękuję Jurku, że z zaakceptowałeś naszą propozycję. Dziękuję radnym, którzy stanęli na wysokości zadania i jednomyślnie podjęli stosowną uchwałę. Pokazaliśmy, że jeżeli chodzi o szczytne idee, potrafimy pracować w zgodzie – mówił prezydent podkreślając, że rondo WOŚP to forma podziękowania wszystkim tym którzy od ponad 25 lat włączają się w tę szczytną akcję.

Wizyta w Skarżysku inicjatora i szefa WOŚP była powodem do szerokiej dyskusji na temat działalności organizacji pozarządowych. W Miejskim Centrum Kultury odbywała się tego dnia akcja społeczna Gazety Wyborczej „Pracownia Miast”, w całości poświęcona organizacjom pozarządowych. W gronie przedstawicieli fundacji, klubów i stowarzyszeń, w obecności mieszkańców, samorządowców i gości specjalnych dyskutowano o tym, jak mądrze pomagać.

- To trzecia edycja „Pracowni Miast”. Przypomnę, że w czasie poprzednich rozmawialiśmy o skutecznych sposobach na promocję miasta i budowaniu marki miasta oraz o przedsiębiorczości. Dzisiaj kolejna „Pracownia Miast” i kolejne zagadnienia, które chcielibyśmy wspólnie przedyskutować – tym razem będziemy rozmawiać o organizacjach pozarządowych. Liczę, że spotkanie będzie platformą do żywiołowej dyskusji, do wymiany doświadczeń i poglądów. Chcę podkreślić, że bardzo cenimy sobie działalność organizacji pozarządowych na terenie naszego miasta i powiatu, doceniamy Waszą rolę, zaangażowanie społeczne – mówił, otwierając spotkanie prezydent miasta, Konrad Krönig.

Głos zabrał także marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas, który gratulował naszemu miastu inicjatywy i podejmowania żywej dyskusji z mieszkańcami.

- Gratuluję wam, bo po raz kolejny spotykamy się tutaj z takim unikalnym, na wskroś obywatelskim projektem, w którym zastanawiamy się jak polepszyć wiele sfer działalności – mówił marszałek.

W dalszej części rozmawiano o zmieniających się przepisach i realiach, w jakich obecnie funkcjonują organizacje pozarządowe.

- Nie ma wątpliwości, że ich sytuacja jest coraz trudniejsza – mówiła Jolanta Kurska, prezes fundacji „Centrum im. prof. Geremka", która przedstawiła problemy, z jakimi mierzą się organizacje pozarządowe. Mówiła też o nowych wyzwaniach i przyszłości klubów, fundacji i stowarzyszeń. - Społeczeństwo obywatelskie nie może być centralne. Musi być pluralistyczne i wolne – podkreślała.

O roli, problemach, sposobach na zdobywanie pieniędzy i przyszłości organizacji pozarządowych dyskutowano w czasie panelu pod hasłem „Jak mądrze pomagać”. Wzięli z nim udział: Krzysztof Myszka - zastępca prezydenta Skarżyska-Kamiennej, Jacek Kowalczyk – dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, Barbara Zamożniewicz – rzecznik młodzieży przy Urzędzie Marszałkowskim, Katarzyna Michnowska-Małek – dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku i Jarosław Sokołowski – prezes Stowarzyszenia Społecznego „Wzajemna Pomoc”. Na sali nie zabrakło przedstawicieli NGO-ów, działaczy społecznych, młodzieży, wolontariuszy WOŚP, a także gości spoza miasta (do Skarżyska przyjechała m.in. Karolina Kępczyk, szefowa Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie).

W trakcie dyskusji do zebranych dołączył Jurek Owsiak, który chętnie dzielił się z zebranymi swoim doświadczeniem i otwarcie odpowiadał na liczne pytania. Mówił między innymi, że fenomen WOŚP tkwi w tym, że stał się inicjatywą jednoczącą, pomimo wielu różnic dzielących ludzi na co dzień.

- Co roku udaje nam się organizować gorący, brazylijski karnawał w środku zimy - mówił.

- Lubisz Jurka albo i nie. Ale system działa. Pójdziesz do szpitala, a twoje nowo narodzone dziecko przejdzie wszystkie badania. To najważniejsze – mówił szef WOŚP.

Spotkanie i rozmowa z Jurkiem Owsiakiem obfitowała z pozytywne emocje. Nie brakowało też spontanicznych podziękowań (m.in. ze strony przedstawicieli skarżyskiego Szpitala Powiatowego) i wspólnych zdjęć. Spotkanie zakończyło się tortem – podziękowaniem dla wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

I.Szwagierek/UM Skarżysko-Kam.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media