Polecamy

Wkrótce rusza XVIII Rajd Nocny św. Emeryka – Sufraganiec 2018

26 maja rusza kolejny XVIII już Rajd Nocny Św. Emeryka - Sufraganiec 2018 do które cały czas trwają przygotowania. Chętne osoby które chciałby by wziąć udział w rajdzie muszą się śpieszyć, do końca zapisów zostało 5 dni. Ilość uczestników rajdu jest ograniczona i wynosi 600 osób.

W tym roku organizatorzy przewidzieli w sumie 7 tras, 5 pieszych oraz 2 rowerowe. Piesze mają od 19 do 35 kilometrów długości, natomiast rowerowe od 70 do 105 km.

Szczegóły dotyczące wszystkich odcinków znajdują się pod linkiem http://www.emeryk.pttk.pl/trasy.

Meta została zaplanowana w rezerwacie Sufraganiec która będzie czynna od 3:00 do 8:00 (w miarę potrzeb zostanie przedłużona).

Na mecie drużyny przyjmowane będą przez Sekretarza Kapituły Rajdu w godzinach od 3:00 do 7:00. Kierownik drużyny zgłasza dotarcie drużyny na metę. Sekretarz sprawdza brzmienie haseł Rajdowych, podawanych przez poszczególne drużyny. Od uczestników Rajdu organizatorzy wymagają poruszania się oraz przebywania tylko w wyznaczonym obszarze. W przypadku rezygnacji z kontynuowania rajdu przed dotarciem na metę kierownik drużyny ma obowiązek zgłosić taką sytuację organizatorom telefonicznie.

Nagrodą główną dla najlepszej drużyny jest „Emeryk” - figura Św. Emeryka z Nowej Słupi w interpretacji ludowego artysty.

Nagrody Rajdowe przyznaje Kapituła Rajdu w drodze demokratycznego głosowania. Do jej prac każda drużyna deleguje swojego przedstawiciela.

O co w ogóle chodzi

Ogólnie rzecz ujmując kilkaset osób przedziera się nocą przez ścieżki i dróżki, aby o świcie zawitać na mecie Rajdu, pośpiewać przy ognisku i rozejść do domów, zachowując w sercach ciepłe wspomnienie o nocnej wędrówce przez świętokrzyskie lasy.
Uczestnicy imprezy różnymi trasami i za pomocą różnych środków transportu zejdą/zjadą się o poranku na mecie, gdzie co roku czekają na nich gorąca herbata, równie ciepła strawa, tradycyjne ognisko, odrobina muzyki oraz nagrody i atrakcje.

Krótka historia, czyli geneza rajdu

Bez najmniejszej przesady można stwierdzić, że geneza Rajdu Św. Emeryka ginie w pomroce turystycznych dziejów Województwa Świętokrzyskiego.

Specyficzna idea tej imprezy skrystalizowała się bowiem ostatecznie dopiero w nocy z 19 na 20 czerwca 1999 r. Stało się to w czasie uczestnictwa drużyny „Sami swoi” (należącej do Oddziału Miejskiego PTTK) w 45. Ogólnopolskim Nocnym Rajdzie Świętokrzyskim - organizowanym przez Oddział Miejski PTTK w Radomiu. Dzisiaj już dusze niektórych członków tej turystycznej grupki przyjaciół przemierzają niebieskie szlaki Pana…

Przedziwna to była kompania! Alicja, Teresa, Andrzej, Ryszard i Ryszarda oraz najmłodszy Piotr (a potem także i Krzysztof), od ładnych kilku lat celebrowali w pewien szczególny sposób swoje nocne wędrowanie. Nie „zaliczali” kilometrów dzielących ich od rajdowej mety, ale raczej „kosztowali” (dosłownie i w przenośni) chwile spędzone wśród wzgórz, widoki zachodzącego słońca i porannej zorzy, lepki posmak mglistych dolin, borowikowy zapach ciemnych grądów i delikatną „rumiankową” nutę wiatrów owiewających grzbiety pasm świętokrzyskich. Skutkowało to wielokroć niskimi lokatami w rajdowej punktacji, czym nikt z grupy „Sami swoi” zupełnie się nie przejmował. Każdą wędrówkę rozpoczynała tradycyjna „kolacja na trawie”. Biały obrus rozpostarty wprost na ziemi przyjmował hurtem wszystkie przekąski i napitki jakie przyniesiono w plecakach. Wśród rodzimych dań królowała „sałatka wiosenna z pokrzywą” serwowana specjalnie na tę okazję przez Ryśka. Nie było w tej gromadce przyjaciół miejsca na nerwowy pośpiech. Zdarzały się za to chwile zadziwienia nad kapliczkami na rozstajach leśnych traktów, chyżością zajęczych tropów, lub nad wyniosłościami jodeł…

W takich to okolicznościach przez całe lata dojrzewała myśl o rajdzie nocnym bez regulaminowego rygoru, punktów kontrolnych i bez wszechwładnego „komendanta rajdu”. Od pomysłu do realizacji droga jednak daleka… Zapewne skończyłoby się tylko na pomyśle, gdyby nie pomyślne okoliczności związane z wstąpieniem Krzyśka do Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach. W takiej sytuacji najmłodsi członkowie drużyny „Sami swoi” (Piotr i Krzysztof) przedyskutowali jeszcze raz formułę rajdu i sporządzili zapis założeń organizacyjnych tej imprezy. (Ciekawostką pozostaje fakt, że Piotr, który do chwili obecnej nie zdecydował się na członkostwo w PTTK – wielokrotnie współdziałał z Kadrą Rajdu w realizacji swojego pomysłu).

Początki były oczywiście bardzo skromne, a sam Rajd organizacyjnie wydawał się z początku dość „dziwny”. Pierwszym dziwactwem jest sposób zliczania kolejnych jego edycji. Pierwszy Rajd, który odbył się w 2000 r., nosił numer porządkowy „0” (słownie: „zero”). Było to jednocześnie jedyne (bo próbne) wydanie Ogólnopolskiego Nocnego Rajdu Św. Emeryka, przynależące do minionego, XX wieku. Uczestniczyło w nim około 40 osób, co było niezłą zapowiedzią (zważając na okoliczności) jego popularności w wieku XXI. Formuła Rajdu (jak się okazało) była jednak na tyle interesująca, że w roku 2001 otrzymała specjalną dotację Zarządu Głównego PTTK.

Przy aktywnym uczestnictwie Koleżanek i Kolegów z Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach, Rajd Św. Emeryka miał szansę dojrzeć organizacyjnie i zyskać na popularności, stając się powoli jedną z wiodących imprez. Nową siłę temu przedsięwzięciu nadali w 2008 r. energiczni koledzy z Kielc i okolic (pierwotnie zrzeszenie w Kole Przewodników Świętokrzyskich PTTK "Poświst" w Miedzianej Górze, aktualnie członkowie naszego oddziału). Z perspektywy czasu zadumą napawają jego jakże skromne początki w roku 2000.

Organizatorem XVIII Ogólnopolskiego Rajdu Nocnego Świętego Emeryka - SUFRAGANIEC 2017 jest Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach. Partnerami zostali Nadleśnictwo Kielce, Holding1 oraz Gimnazjum nr 1 im. A. Hedy „Szarego” w Starachowicach.

Patronat nad wydarzenie objęli Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Starosta Powiaty Kieleckiego, Prezydent Miasta Kielc oraz Wójt Gminy Miedziana Góra.

Warunki uczestnictwa

W Rajdzie biorą udział drużyny. Drużyna musi liczyć co najmniej dwie i nie więcej niż czterdzieści osób (nie dotyczy trasy rowerowej nr 6 - z przewodnikiem).

Każdy może zgłosić trasę indywidualną dla swojej drużyny. Należy ustalić to z organizatorami i do 14 maja br. nadesłać jej opis (w przypadku akceptacji trasy przez Organizatora należy w formularzu zgłoszeniowym wybrać „TRASA INDYWIDUALNA”).

Na szlak może wyruszyć każdy piechur w wieku od 10 do 100 lat. Niepełnoletni Rajdowicze muszą (niestety) zabrać ze sobą na wędrówkę rodziców, nauczycieli, wychowawców lub prawnych opiekunów.

Ilość uczestników Rajdu jest ograniczona i wynosi 600 osób. O uczestnictwie w Rajdzie decyduje kolejność zgłoszeń.

Na trasę Rajdu zgłoś się z dowodem tożsamości, w ubiorze dostosowanym do zmiennych warunków pogodowych.

Ze względu na bezpieczeństwo uczestników Rajdu na teren mety wpuszczane będą jedynie osoby posiadające aktualny znaczek Rajdowy.

Zgłoszenia

Formularz zgłoszeniowy znajdziecie pod linkiem http://www.emeryk.bedziejutro.pl.

Więcej informacji

Rozbudowane informacje o rajdzie, szczegóły dotyczące tras, regulamin oraz wiele więcej na stronie internetowej Rajdu Emeryka http://www.emeryk.pttk.pl.

Zawsze możesz napisać (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub zadzwonić (515 045 475) jeśli masz inne problemy lub wątpliwości związane z Rajdem.

Tak było w zeszłym roku :)

Źródło: emeryk.pttk.pl

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media